Helyes gyakorlatok
Stratégia a betegállomány és a munkaképesség csökkentésére
Egy 500 embert foglalkoztató reptéri szolgáltató vállalat munkavállalóinak több mint fele műszakokban dolgozik. Az utóbbi években a vállalat számára egyre növekvő problémát jelentett a betegállomány és a csökkenés. Elindítottak egy programot, hogy javítsák a munkavállalók általános egészségügyi helyzetét és a munka és a magánélet egyensúlyát, a teljes életpálya vonatkozásában.
A vezetés szerette volna javítani az általános egészségi állapotot, tekintettel a betegállománnyal járó jelentős költségekre. Felismerték, hogy a változásnak, nemcsak a támogató munkahely részéről, hanem a munkavállalók részéről is kell jelentkeznie. A vállalat bevonta a felső vezetést és a munkavállalókat, hogy közösen alakítsanak ki egy tervet, aminek a célja változást elérni mind a munkakörülményekben, mind az életmód tekintetében. Az 55 év feletti munkavállalók számára rugalmas munkaidőt, a műszakok közötti hosszabb szüneteket, és a váltás/újraképzés lehetőségét biztosították. Mindemellett, az egészségügyi monitorozást és ehhez kapcsolódó szemináriumokat is szerveztek a munkahelyen.
A vezetést kiképezték az idősebb munkavállalók problémáinak kezelésére. A program csökkentette a betegállományt és a
A munkaképességet úgy lehetne leírni, mint egyensúlyt az egyén erőforrásai és a munkával kapcsolatos tényezők között. A munkaképességet szintén befolyásolja a munkahelyen kívüli környezet. Az egyéni erőforrások közé tartoznak a következő elemek: (1) egészség és funkcionális képességek; (2) kompetenciák és készségek; (3) értékek, attitűdök és motiváció. A munkával kapcsolatos tényezők alatt a munka tartalmát, a munkakörnyezetet, a munkaszervezést és a vezetést értjük. (Forrás)
csökkenéssel diagnosztizált munkavállalók számát, miközben növelte három évvel a nyugdíjba vonulás átlagéletkorát. Mindezek kapcsolatban álltak a munkavállalói elégedettség 90%-os növekedésével.