Příklady dobré praxe
Nové dovednosti a rekvalifikace
V malé pečovatelské firmě pracovaly samé ženy. Emoční zátěž spojená s výkonem tohoto typu povolání vedla u zaměstnankyň k velkému stresu, včetně syndromu vyhoření. Ve snaze zabránit velké fluktuaci pracovníků bylo třeba najít způsob, jak zlepšit jejich pracovní podmínky.
Pečovatelské služby pro rodiny v obtížné situaci vyžadují jak mezilidské, tak praktické dovednosti. Pracovnice pracují samostatně, téměř izolovaně a jsou vystaveny velké emoční zátěži. Pečovatelské služby jsou navíc vnímány jako profese s nulovou příležitostí profesního vývoje. Podnik proto přišel se sérií odborných školení zaměřených na zvýšení kvalifikace s cílem stát se „životním poradcem“ (life coach).
Projekt „životního poradce“ si kladl dva cíle. Za prvé vybavit pečovatelky docházející do rodin komunikačními dovednostmi, které budou potřebovat při výkonu své nové role. Za druhé jim umožnil získat formálně uznávanou kvalifikaci. Odborné školení bylo dobrovolné pro pracovníky starší 45 let, a bylo tudíž zajímavé i pro ty, kteří si přáli pracovat jako pečovateli po zbytek své pracovní kariéry.